Alimenty na dziecko – co warto o nich wiedzieć?

Obowiązkiem każdego rodzica jest łożenie na potrzeby dziecka. Niestety, czasem zdarza się tak, że rodzic uchyla się od tego obowiązku i nie chce partycypować w kosztach utrzymania małoletniego dziecka. W takiej sytuacji druga strona ma prawo ubiegać się o alimenty. Sprawdźmy jak to zrobić i co warto wiedzieć o samych alimentach na dziecko.

Nie tylko w przypadku rozwodu

Większość osób sądzi, że o alimenty na dziecko możemy ubiegać się jedynie w przypadku rozwodu rodziców. Tymczasem to nieprawda. O alimenty możemy ubiegać się również przed rozwodem a także w przypadku gdy rodzice nie są ze sobą w związku małżeńskim (i nigdy w nim nie byli). Co ważne, o alimenty ubiegać może się również pełnoletnie dziecko, które nie ma możliwości samodzielnie się utrzymać (ponieważ np. studiuje).

W jaki sposób ustala się wysokość alimentów?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że każda sprawa o alimenty na dziecko rozpatrywana jest indywidualnie. Pod uwagę bierze się bowiem wiele różnych czynników. Wśród nich wymienić możemy nie tylko koszty utrzymania dziecka, ale również możliwości finansowe rodzica, który ma je płacić. Ubiegając się o alimenty warto udowodnić wydatki związane z utrzymaniem dziecka. Warto jednak w tym momencie zaznaczyć, że nie mamy konieczności zbierania wszystkich paragonów. Drobne wydatki, koszty jedzenia – sądy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jakie są koszty życia w naszym kraju. Warto jednak udokumentować kwestie takie jak koszty mieszkania, leków, zajęć dodatkowych czy ubrań.

Co jeśli rodzic uchyla się od obowiązku alimentacyjnego?

Często zdarza się tak, że mimo wyroku sądu rodzic nie wypełnia swojego obowiązku. W takiej sytuacji mamy szereg możliwości działania. Przede wszystkim warto udać się do komornika i przedstawić wyrok sądu. Komornik ustali majątek dłużnika i zajmie się egzekucją. Jeśli okaże się ona nieskuteczna nadal możesz działać. Rozwiązaniem jest złożenie wniosku do Funduszu Alimentacyjnego. Warto jednak wiedzieć, że pomoc otrzymasz tylko jeśli dochód na członka w rodzinie nie przekracza 800 złotych.

Artykul zostal opracowany dzięki konsultacji z: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl.

Kategorie
Poradniki