Bunt maszyn: Czyli psujący się traktor

Zepsucia maszyn są zawsze kosztowne, w szczególności podczas sadzenia i zbioru, kiedy pozyskanie materiału siewnego z ziemi i zboża z pola w odpowiednim czasie są kluczowe dla maksymalizacji wydajności. Tylko jeden ośmiogodzinny dzień przestoju może kosztować rolników kilka tysięcy złotych.

Jakie są najczęstsze problemy, które mogą prowadzić do psucia się części do traktorów w terenie? Oto lista Top 10 wraz ze wskazówkami, jak zapobiec tym problemom w pierwszej kolejności.

Nieczytanie instrukcji obsługi

Niektórzy rolnicy nigdy nawet nie otworzyli instrukcji obsługi. Większość tego, co muszą wiedzieć, znajduje się właśnie tam.

Instrukcje obsługi obejmują wszystko, od list kontrolnych konserwacji po instrukcje kalibracji. Większość problemów jest omówiona w rozdziale poświęconym rozwiązywaniu problemów, dzięki czemu rolnicy mogą rozwiązać problemy bez konieczności czekania na technika.

Niewłaściwa konserwacja

Pomijanie codziennej konserwacji to kolejny błąd, który może powodować przestoje. Ważne jest codzienne smarowanie wszystkich punktów smarowania i sprawdzanie oleju silnikowego i płynów, takich jak płyn przekładniowy i płyn hamulcowy lub oleju napędowego. Rolnicy powinni również regularnie wymieniać filtry paliwa i sprawdzać łańcuchy, skrzynie biegów i paski pod kątem zużycia i wymieniać, gdy zużycie jest nadmierne.

Słabe połączenia elektryczne

Problem ten jest trudny do uniknięcia i staje się coraz bardziej powszechny, ponieważ coraz więcej maszyn jest sterowanych elektronicznie. Jednak może pomóc zmywanie kurzu i brudu wokół złączy. Podczas czyszczenia należy używać sprężonego powietrza zamiast wody, aby utrzymać wilgoć z dala od przewodów.

Wyczerpanie maszyny

Ciągłe używanie maszyn do pracy z maksymalną wydajnościąj może nadwyrężać połączenia i powodować przedwczesne obumieranie sprzętu. Większość operatorów traktorów, zbyt długo naciskają na pedały maszyny i próbują zmusić ich do zwiększonej wydajności.

Brak wymiany zużytych części

Kiedy część do traktora ulegnie awarii, niektórzy rolnicy wymienią tylko tę część i nie sprawdzą ani nie wymienią innych części, które mogły spowodować początkową awarię. Przykłady obejmują wymianę łańcucha napędowego, gdy koło zębate zostało wystrzelone lub wymiana paska, gdy koło pasowe było złe.

Zastąpienie tylko części, które są zepsute, jest tymczasową naprawą, która może kosztować przestój.

Napinacze pasków rozrządu

Napinacze, które nie ślizgają się prostoliniowo z pasem lub łańcuchem w stosunku do napędów głównych, mogą naprężać pasek lub łańcuch, powodując jego pękanie lub nadmierne zużycie. Ważne jest, aby wymienić zużyte tuleje w przegubie napinacza, który może popychać pas lub łańcuch na boki.

Niewłaściwe przechowywanie

Traktory mogą gromadzić kurz i kawałki ziemi, które przyciągają gryzonie. Gryzonie obgryzają druty, a sam kurz może zakłócać połączenia elektryczne.

Zaleca się przechowywanie maszyn wewnątrz budynków i oczyszczanie wszystkich połączeń elektrycznych i innych obszarów gdzie mogą gromadzić się zanieczyszczenia przed zaparkowaniem go w środku. Sprężone powietrze jest lepsze i bezpieczniejsze niż woda do czyszczenia.

Problemy związane z pogodą

Praca w mokrych, błotnistych warunkach może obciążać sprzęt. Na przykład, ruch mokrego, mocnego materiału przez traktor może spowodować złamanie wałów lub wtyczkę maszyny, co z kolei obciąża wszystko, od łańcuchów podajników do wałów, do łożysk i kół pasowych. W traktorach błoto zapakowane pomiędzy podwójnymi kołami może spowodować przedwczesne zużycie boków opony po stwardnieniu błota.

Chociaż trudno jest uniknąć tych warunków, zrozumienie problemów związanych z pogodą może ostrzegać o problemach, których należy szukać.

Ignorowanie sygnałów ostrzegawczych

Światła ostrzegawcze na ekranach są nie bez powodu, często sygnalizując problemy, które należy rozwiązać, takie jak niskie ciśnienie hydrauliczne, wysoka temperatura silnika lub wał, który się nie obraca. Jednak zbyt często sygnały te są ignorowane, co prowadzi do awarii maszyny.

Nie przeszkoleni operatorzy

W miarę jak gospodarstwa stają się większe, właściciele gospodarstw rolnych muszą zatrudniać pomoc zewnętrzną, którą należy wyszkolić do obsługi maszyn. Brak szkolenia może skutkować wykorzystywaniem maszyn i kosztownymi awariami.

Wymienione 10 problemów odpowiada za blisko 50% awarii części do traktorów. Jednak podjęcie pewnych prostych środków ostrożności może znacznie pomóc w zapobieganiu tym problemom.

Niezwykle ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na regularne kontrole serwisowe i przedsezonowe, aby upewnić się, że sprzęt przetrwa sezon. Części do traktorów znajdziecie państwo w sklepie Agropomoc.pl

Kategorie
Motoryzacja