Czy podczas rozwodu warto korzystać z pomocy prawnika?

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakończenie związku małżeńskiego. To całkowicie zrozumiałe. Nikt z nas nie chce trwać w relacji, która jest dla niego krzywdząca lub nie dająca satysfakcji. Nie da się jednak ukryć, że sprawy rozwodowe bywają dla wielu osób trudnym, stresującym przeżyciem. Zastanawiamy się wówczas czy warto poszukać wsparcia w tym procesie.
Obecnie możemy skorzystać z pomocy wielu kancelarii prawnych i radców, którzy specjalizują się w prawie rodzinnym. Czy jest to jednak konieczne? Co daje pomoc prawnika w czasie rozwodu? Czy warto się na nią zdecydować? Pora odpowiedzieć na te pytania. 

Czy rozwodząc się muszę korzystać z pomocy prawnej?

Decydując się na rozwód nie musimy korzystać z pomocy prawnika. Z powodzeniem możemy sami sporządzić pozew o rozwód, zebrać kompletną dokumentację czy samodzielnie reprezentować swoje interesy przed sądem. Na krok taki warto zdecydować się szczególnie w przypadku gdy jesteśmy z małżonkiem zgodni co do podziału majątku, opieki nad dziećmi oraz innymi kwestiami dotyczącymi zakończenia małżeństwa.

Co daje pomoc prawnika w czasie procesu rozwodowego?

Nie da się jednak ukryć, że czasem sprawy rozwodowe bywają trudne. Orzekanie o winie, walka o majątek czy opiekę nad dzieckiem – to sprawy wymagające często nie tylko przedstawienia dowodów, ale również przesłuchania świadków. Co więcej, dla wielu osób jest to również spore obciążenie emocjonalne. Reprezentujący nas w sądzie prawnik pozwala zmniejszyć to napięcie – zajmuje się przygotowaniem pism procesowych, sprawdza ich poprawność, zajmuje się dowodami i załącznikami do pozwu a także reprezentuje nas w rozmowach z byłym małżonkiem oraz podczas rozprawy. 

Kiedy warto zdecydować się na pomoc prawną?

Na pomoc prawnika w czasie rozwodu warto więc zdecydować się szczególnie w sytuacji, w których konflikt między małżonkami jest poważny i trudno mówić o podjęciu wspólnych decyzji ułatwiających uzyskanie rozwodu. Jeśli sprawa jest nieoczywista, wiąże się z orzekaniem o winie a małżeństwo posiada pokaźny majątek lub zobowiązania kredytowe – pomoc doświadczonego w prawie rodzinnym prawnika jest nieoceniona.

Kategorie
Poradniki