Czym jest fotowoltaika i jak działa?

Coraz częściej spotyka się panele słoneczne na dachach domów jednorodzinnych, a nawet budynkach użyteczności publicznej.

Ich popularność stale rośnie, ponieważ jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska oraz ekonomiczne. Jest to bardzo korzystna i przyszłościowa inwestycja, gdyż zapewnia zwrot części lub nawet całość kosztów za wykorzystanie energii elektrycznej. W obecnych czasach kiedy zasoby naturalne są mocno zużywane to świetne rozwiązanie.
Korzyści paneli fotowoltaicznych

Niewątpliwie pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca to ogromny krok na przód. Zauważmy, że koszty energii elektrycznej stale rosną, którą pozyskuje się ze spalania węgla. Niestety zasoby się kurczą z roku na rok, a dodatkowo cierpi na tym środowisko naturalne. Należy wspomnieć, że ta instalacja nie zajmuje miejsca, ponieważ jest instalowana na dachu. Kolejny atut to cisza, nie wydaje żadnych dźwięków i dzięki temu jest mało inwazyjna. Dlatego fotowoltaika weszła na rynek takim przebojem.
Zasada działania fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne umiejscawia się najczęściej na dachu budynku lub na działce, aby w miarę jak najwięcej czerpać energii słonecznej. Wewnątrz znajduje się krzem krystaliczny, który odznacza się wysoką czystością. Natomiast z zewnątrz są obudowane żeby chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Jak przebiega pobór energii? Znajdujące się wewnątrz ogniwa są podzielone na te o wartości dodatniej oraz ujemnej. Kiedy pada światło słoneczne pomiędzy tymi warstwami pojawia się różnica potencjałów. Aby zamknąć obwód instaluje się odbiornik i tak uzyskiwany jest przepływ prądu. Następnie ten prąd stały trafia do inwertera, który przekształca go w prąd przemienny żeby mógł przepłynąć do wszystkich urządzeń w domu.

W pierwszej kolejności płynie prąd z instalacji fotowoltaicznej. Dopiero w przypadku gdy byłby niedobór, zostanie on uzupełniony sieciowym. Natomiast z nadwyżek prądu możesz się rozliczyć z zakładem energetycznym.

Fotowoltaika z dnia na dzień zyskuje na popularności. Pomimo tego nie wszyscy zdają sobie sprawę z poszczególnych technologicznych rozwiązań towarzyszącym pozyskiwaniu energii elektrycznej ze Słońca. Dlatego też warto zaczerpnąć wiedzy od sprawdzonych wykonawców takich jak https://www.bartosz.com.pl.

Kategorie
Pozostałe