Dobór rolet i żaluzji

Dobrze dobrane rolety, markizy czy żaluzje bądź okiennice niezwykle skutecznie sprawdzają się przy ochronie domowników przed zbyt jaskrawym światłem słonecznych promieni, które nie zawsze we wnętrzach budynków są mile widziane. Ponadto takie osłony w wielu przypadkach będą w stanie dość skutecznie ochronić pomieszczenia przed przegrzaniem, co ma szczególnie duże znaczenie w upalne dni w przypadku, gdy w gospodarstwie domowym nie ma dostępu do genialnego wynalazku jakim jest klimatyzacja.

Rolety, żaluzje oraz markizy w wersji zewnętrznej montowane są na wysokości okien i drzwi balkonowych. Te najlepszej jakości osłony doskonale absorbują ciepło zanim dotrze do szyb, co stanowi gwarancję bardzo dobrej izolacji pomieszczeń przed nadmiernym nagrzaniem się. W przypadku osłon zewnętrznych najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie przemyślenie rodzaju oraz sposobu montażu wybranej osłony jeszcze na etapie planowania powstawania budynku – to ułatwi wiele kwestii i zapobiegnie wielu ewentualnym późniejszym problemom. Oto kilka najkorzystniejszych rozwiązań ochrony przed nadmiarem słonecznych promieni przedostających się do wnętrz wraz z ich krótką charakterystyką.

1. Rolety elewacyjne to ten typ osłony, który tak naprawdę zamontowany zostać może w dowolnym momencie, nie tylko na etapie planowania elewacji budynku. Dużą ich zaletą jest możliwość dopasowania do niemal każdego okna fasadowego, co bez wątpienia czyni z nich osłonę bardzo uniwersalną i praktyczną w zastosowaniu. Tego typu rolety tak naprawdę mocować można na dwa sposoby – do fasady budynku lub do okna. mogą być one sterowane ręcznie bądź elektronicznie (w tym jednak przypadku należy liczyć się z ich znacznie wyższą ceną).

2. Żaluzje występują zarówno w wersji zewnętrznej jak i wewnętrznej. Jeśli chodzi o ten pierwszy typ to montowany jest on po zewnętrznej stronie fasadowych okien. Bardzo dużym autem żaluzji (w przeciwieństwie do rolet) jest możliwość dość precyzyjnej kontroli ilości wpadającego do pomieszczeń światła.

3. Rolety zewnętrzne – najlepiej sprawdzą się takie, które pełnią wiele funkcji i dają bardzo dużo możliwości różnorodnego zastosowania. Te najwyższej lasy osłony nie tylko skutecznie będą chroniły pomieszczenia przed przegrzaniem, ale również zminimalizują straty ciepła zimą czy będą skutecznie chroniły domowników przed hałasami docierającymi z zewnątrz. Wiele z nich ma także właściwości antywłamaniowe. Rolety zewnętrzne najczęściej wykonywane są z wysoko gatunkowej stali bądź PVC.

4. Markizy i markizorolety to typ zewnętrznej osłony nieco mniej popularny niż stosowane powszechnie rolety czy żaluzje. Ten typ zewnętrznej osłony doskonale nada się do montażu zarówno na oknach fasadowych i dachowych, jak i na balkonach, loggiach czy tarasach. Jeśli chodzi o materiał, z jakiego są one wykonywane, to najczęściej jest to akryl, PVC lub poliester. Aby markizy i markizorolety były trwałe i jak najdłużej spełniały swoje funkcje, dodatkowo impregnowane są teflonem.

5. Ciekawą osłoną zewnętrzną mogą być okiennice, które pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale również i estetyczną. Okiennice zewnętrzne mogą być albo pełne, albo wykonane z ułożonych pod kątem lameli, dających dość duże możliwości kontrolowania ilości wpadających do wnętrza słonecznych promieni.

Kategorie
Poradniki