Hirudoterapia – skuteczna czy niebezpieczna?

Każdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem. W momencie, w którym przestaje ono nam dopisywać najczęściej gorączkowo szukamy sposobu na to, by zapomnieć o męczących nas dolegliwościach. Sięgamy zarówno po środki farmakologiczne (które niestety czasem mają negatywny wpływ na nasz organizm) oraz skłaniamy się ku nieco bardziej naturalnym metodom leczenia.
Wśród nich istnieje jedna, która z jednej strony cieszy się coraz większą popularnością, z drugiej zaś wciąż budzi kontrowersje. Mowa tu o hirudoterapii.

Czym jest hirudoterapia?

Hirudoterapia to nic innego jak zabiegi polegające na przystawianiu do ciała pacjenta od kilku do maksymalnie kilkunastu pijawek. Terapia ta w naszym kraju jest znana od wieków. To jednak nie wszystko. Informacje na temat jej wykorzystywania możemy znaleźć nawet w starożytnych hieroglifach. Leczenie pijawkami było kiedyś sposobem na walkę z wieloma dolegliwościami – od zaburzeń nastroju, poprzez problemy z nerkami i wątrobą aż do chorób układu krwionośnego.

Czy jest skuteczna?

Wiele osób podważa skuteczność hirudoterapii. Zupełnie bezzasadnie. Stoi za tym mit jakoby pomagać miał upust krwi. Tymczasem w leczeniu pijawkami to nie spożywanie przez nie krwi jest istotne a substancje, które wydzielają. Są to bowiem naturalne antybiotyki, enzymy, substancje zmniejszające krzepliwość krwi, uśmierzające ból a nawet pomagajace w spalaniu tłuszczu.

Dlaczego jest bezpieczna?

Jeśli wykonujemy zabiegi w profesjonalnym gabinecie, którego personel został odpowiednio przeszkolony możemy mieć pewność, że terapia ta naprawdę nam pomoże. Przede wszystkim nie jest wykonywana u osób, dla których mogłoby być to ryzykowne. Poza tym do zabiegów wykorzystuje się specjalne pijawki, które hoduje się w sterylnych warunkach. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat odwiedź stronę https://pijawki.abros.pl/.

Podsumowując, fachowo przeprowadzane zabiegi hirudoterapii są bezpieczne i mogą pomóc nam w leczeniu naprawdę wielu schorzeń. Nie należy się więc ich obawiać. Wystarczy sprawdzić opinie o danym gabinecie by mieć pewność, że ta metoda leczenia będzie dla nas odpowiednią.

Kategorie
Sport i zdrowie