Jak zapobiegać łysieniu? Poznaj najskuteczniejsze metody

Łysienie, choć najczęściej przypisywane mężczyznom w starszym wieku, tak naprawdę może dotknąć każdego, bez względu na wiek i płeć. Utrata włosów jest dużym problemem estetycznym, który negatywnie wpływa na komfort życia i prowadzi do znacznego obniżenia samopoczucia. Każdy, kogo dotknął problem nadmiernej utraty włosów, doskonale wie, że nawet skuteczny szampon na porost włosów czy też inne środki na łysienie nie przyniosą pożądanych rezultatów, jeśli nie zostanie ustalona przyczyna łysienia. Problem wypadających włosów bowiem bardzo często powraca. Dlatego też każdy rodzaj terapii powinna poprzedzać właściwa diagnoza, która pomoże ustalić powód utarty włosów i tym samym podjąć skuteczną metodę leczenia zarówno objawów, jak i przyczyn łysienia.

Łysienie w wieku 20 lat – czy to możliwe?

Niestety problem nadmiernej utraty włosów może pojawić się w każdym wieku, a ustalenie jego przyczyn bywa bardzo trudne. Powodów łysienia jest wiele. Należą do nich zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i czynniki zewnętrzne (niewłaściwa pielęgnacja) i wewnętrzne (zaburzenia hormonalne, stres, osłabienie organizmu na skutek przebytych chorób). Niekiedy jednoznaczne wskazanie jednej z nich zajmuje wiele czasu. Jednak zamiast stosować doraźne środki, które zazwyczaj skutkują krótkotrwałą poprawą, lepiej zadać sobie nieco trudu i poznać prawdziwą przyczynę utraty włosów, by móc ją wyeliminować na dobre.

Lek na łysienie?

Pomimo tego, że sposobów na walkę z łysieniem jest naprawdę wiele, nie każdy z nich jest tak samo skuteczny we wszystkich przypadkach. Dlatego rodzaj terapii oraz środków i preparatów stosowanych w jej trakcie zawsze powinien zostać dostosowany do rodzaju problemu. W przypadku utraty włosów spowodowanej osłabieniem organizmu skuteczną metodą może okazać się zbilansowana dieta, połączona z suplementacją niektórych witamin i składników odżywczych. Jeżeli łysienie związane jest z zaburzeniem gospodarki hormonalnej organizmu, wówczas konieczne jest zastosowanie specjalnych substancji, które zahamują nadmierne wypadanie włosów, wyrównując jednocześnie we właściwy sposób poziom hormonów (1).

  1. Korczyńska S. Łysienie- typy, przyczyny i leczenie. http://biotechnologia.pl/kosmetologia/artykuly/lysienie-typy-przyczyny-i-leczenie,15587 Data dostępu 10.05.2017

Kategorie
Poradniki