Kombinezony motocyklowe – jednoczęściowe czy dwuczęściowe?

Strój motocyklowy jest dla użytkowników motocykli jak druga skóra – zapewnia nie tylko komfort termiczny i wygodę, ale jest również nieodzownym elementem dbania o bezpieczeństwo. Ogólnie kombinezony motocyklowe dzieli się na jedno- oraz dwuczęściowe. Jakie są ich wady i zalety? Który z nich będzie lepszy? Sprawdzamy!

Na początek warto uświadomić sobie jakie cechy powinna spełniać najlepszej jakości odzież motocyklowa.

  • Wielu zwolenników posiadają kombinezony motocyklowe produkowane z naturalnej skóry (bydlęcej lub świńskiej), o minimalnej grubości 1,2 mm.
  • Skórzany strój motocyklowy, choć cechują się relatywnie wysoką ceną, to jednak odpowiednio pielęgnowany będzie w doskonałym stanie służyć przez lata.
  • Odzież motocyklowa powinna posiadać wzmocnienia (np. z metalu) w newralgicznych miejscach, takich jak kolana, golenie, szyja, kręgosłup, ramiona.
  • Warto sprawdzić, czy wybrany kombinezon ma atesty potwierdzające, że minimalizuje ryzyko poważniejszych urazów w trakcie upadków czy zderzenia.
  • Strój motocyklowy powinien być odporny na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych – deszczu, wiatru, mrozu.

Kombinezony motocyklowe jednoczęściowe

Ogólnie rzecz biorąc, jednoczęściowe kombinezony motocyklowe sprawdzają się podczas długich tras, jazdy na torze oraz jazdy wyczynowej. Idealnie dopasowany do sylwetki strój zapewnia wówczas najwyższy poziom komfortu, nie krępując ruchów i będąc prawdziwą „drugą skórą” motocyklisty. Dodatkowo, w razie upadku zapewnia on najwyższy poziom bezpieczeństwa – nie podwija się, nie marszczy, nie odsłania skóry. Z drugiej strony, jednoczęściowy strój motocyklowy wymaga sporej wprawy w nakładaniu – zazwyczaj zapina się na jeden suwak, więc najpierw trzeba wsunąć go na nogi, później na korpus oraz ręce. Czasami potrzebna jest do tego pomoc drugiej osoby, zwłaszcza jeśli motocyklista zakłada pod kombinezon dodatkową warstwę odzieży ochronnej.

Kombinezony motocyklowe dwuczęściowe

Dwuczęściowe kombinezony motocyklowe to wystarczające rozwiązanie dla osób jeżdżących rekreacyjnie, nieposiadających pojazdów o mocno sportowym charakterze. Zazwyczaj składają się ze spodni oraz kurtki, zakładanych tak samo jak codzienna odzież, więc z ich włożeniem i zdjęciem poradzi sobie absolutnie każdy. Wiele modeli posiada praktyczne kieszenie, zapewniają ciału zdecydowanie lepszą wentylację niż kombinezony jednoczęściowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pod kurtkę założyć zwykłą koszulkę – po zdjęciu kurtki spodnie i T-shirt wyglądają jak zwyczajny, codzienny strój. Z drugiej strony, dwuczęściowe kombinezony motocyklowe w razie upadku nie zapewnią takiego bezpieczeństwa jak jednoczęściowe. Zawsze istnieje ryzyko, że spodnie się opuszczą, a kurtka podwinie, narażając ciało na nieprzyjemny kontakt z podłożem.

Jak więc widać, każda odzież motocyklowa ma swoje wady i zalety, a wybór tej odpowiedniej zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Kategorie
Motoryzacja