Która winda dla osób niepełnosprawnych pozwoli Ci bezpiecznie pokonać schody?

Poruszasz się na wózku inwalidzkim i każde wyjście z domu jest dla Ciebie wyzwaniem? A może szukasz windy dla niepełnosprawnych, z której będziesz mógł korzystać bez pomocy opiekuna? Poznaj kluczowe różnice pomiędzy najpopularniejszymi urządzeniami do likwidacji barier i wybierz windę idealną dla siebie!

Czym różni się winda dla niepełnosprawnych od dźwigu osobowego?

Zanim jednak przejdziemy do omówienia specyfiki najpopularniejszych rodzajów urządzeń, wyjaśnijmy, co odróżnia dźwig osobowy od wind dla niepełnosprawnych. Najłatwiej to zrobić, posługując się 3 prostymi przykładami.

1. W windzie dla niepełnosprawnych należy naciskać przycisk przez cały czas przejazdu.

Zgodnie z Dyrektywą Maszynową 2006/42/WE urządzenia przeznaczone do likwidacji barier zadziałają tylko wtedy, gdy zwolnisz przycisk startu dopiero po dotarciu do celu. Przycisk znajduje się na podłokietniku krzesełka schodowego lub na pilocie zdalnego sterowania. Możesz go więc z łatwością naciskać, siedząc wygodnie na siedzisku windy lub wózka inwalidzkiego ustawionego na platformie.

Platforma schodowa Ascendor może być montowana wewnątrz i na zewnątrz budynku.

2. Tradycyjna winda porusza się szybciej od dźwigu dla niepełnosprawnych.

Jej prędkość wynosi zwykle min. 2 m/s, podczas gdy prędkość wind schodowych lub podnośników pionowych sięga 0,15 m/s, a czasami tylko 0,10 m/s.

3. Windy dla niepełnosprawnych mają dodatkowe udogodnienia.

Funkcja łagodnego startu i hamowania oraz automatycznie składany podest to tylko niektóre udogodnienia dostępne dla niepełnosprawnych użytkowników dźwigów. Większość opcji niespotykanych w tradycyjnych windach osobowych służy zwiększeniu bezpieczeństwa oraz wygody pasażerów.

Jakie są rodzaje wind przeznaczonych do likwidacji barier architektonicznych?

Urządzenia przeznaczone dla osób starszych i niepełnosprawnych dzielimy na 2 rodzaje:

  1. windy schodowe – montujemy je w ciągu biegu schodowego, dzięki czemu zajmują mniej miejsca w domu. Do wind schodowych zaliczamy krzesełka dla seniorów (Acorn, Otolift oraz Access BDD) i platformy schodowe (Ascendor, Extrema).

Krzesełka schodowe mogą być montowane nawet na wąskich schodach w domu i w bloku.

  1. podnośniki pionowe – windy, które niwelują różnice między poziomami (schody, podesty oraz wysokie progi) i poruszają się tylko na linii góra-dół. Do wind pionowych zaliczamy modele: Kali A, Kali B, LiftBoy, Motala, Stiltz DUO i Stiltz TRIO.

Krzesła schodowe i windy domowe Stiltz DUO to idealne rozwiązania dla osób starszych, którym pokonywanie schodów sprawia trudności lub ból. Z kolei platformy schodowe oraz windy pionowe tj. Kali B i Stiltz TRIO mogą bezpiecznie transportować między piętrami osoby na wózkach inwalidzkich.

Co jest lepsze – winda schodowa czy podnośnik pionowy?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Wybór urządzenia do likwidacji barier architektonicznych powinien uwzględniać wiele indywidualnych czynników, m.in.:

wiek i stan zdrowia użytkownika

Osoby starsze chętnie korzystają z krzesełek schodowych, dzięki którym mogą samodzielnie pokonywać schody w komfortowej pozycji siedzącej. Z kolei osoby na wózkach inwalidzkich częściej wybierają platformy schodowe Ascendor lub Extrema oraz podnośniki Kali B.

warunki techniczne

Każde urządzenie ma określone wymagania dotyczące montażu. Przykładem może być platforma schodowa, której założenie nie jest możliwe, jeśli przed schodami na dole jest zbyt mało wolnej przestrzeni.

Dzięki podnośnikowi pionowemu Kali B osoba niepełnosprawna może ominąć schody i wjechać wózkiem inwalidzkim bezpośrednio na balkon.

– wysokość bariery architektonicznej

W przeciwieństwie do wind schodowych podnośniki pionowe mają ograniczenia związane z maksymalną wysokością unoszenia. Nie sprawdzą się więc w przypadku bardzo wysokich przeszkód, np. schodów łączących 3 kondygnacje w bloku.

miejsce i sposób użytkowania

Windy schodowe nie mogą działać w sposób ciągły, ponieważ ich akumulatory muszą doładowywać się już po kilku przejazdach. Nie będzie to stanowiło problemu dla użytkownika prywatnego, ale może utrudnić korzystanie z windy w niektórych obiektach użyteczności publicznej.

cena windy

Windy pionowe i schodowe różnią się od siebie cenami. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, które urządzenie pomoże Ci pokonać schody najmniejszym kosztem!

Podnośnik Stiltz TRIO to najbardziej komfortowa winda dla osób niepełnosprawnych.

Zaoszczędź z dofinansowaniem PFRON 2021!

Osoby niepełnosprawne mogą otrzymać dofinansowanie do budowy windy, które obniży koszty inwestycji nawet o 95%. Porozmawiaj z nami o tym, jak uzyskać dodatkowe środki na likwidację barier w Twoim domu. I odbierz bezpłatny kosztorys, który stanowi gotowy załącznik do wniosku o dotację z PCPR.

Zadzwoń: +48 606 686 002,

+48 692 44 94 74 i +48 698 132 056

lub napisz na adres: [email protected].

Zapraszamy do kontaktu!

Windy Schodowe

www.windy-schodowe.pl

Kategorie
Pozostałe