Negocjacje przedrozwodowe – co warto o nich wiedzieć?

Gdy w małżeństwie dzieje się źle rozwód staje się często jedynym rozsądnym wyjściem. Nie jest jednak ono łatwe. Sprawy ciągną się dość długo, ponieważ elementów, w których musi zapaść decyzja jest naprawdę sporo. Dotyczą one podziału majątku, zobowiązań finansowych, opieki nad dziećmi, alimentów oraz wielu innych czynników, które muszą zostać wyjaśnione zanim sąd ogłosi rozwód.
Czasem zwaśnionym małżonkom proponowane są negocjacje przedrozwodowe. Czym są i co mają na celu? Przekonajmy się. 

Czym są negocjacje przedrozwodowe?

Negocjacje przedrozwodowe to nic innego jak spotkania i rozmowy pary chcącej się rozwieść, które mają na celu wypracowanie wspólnych ustaleń dotyczących podstawowych kwestii, które muszą zostać rozstrzygnięte zanim sąd orzeknie rozwód. Mowa tu między innymi o prawach rodzicielskich, opiece nad dziećmi, kwocie alimentów czy podziale majątku. Oczywiście, o wszystkich tych kwestiach może zadecydować sąd podczas kolejnych rozpraw, jest to jednak znacznie bardziej czasochłonne i często wiąże się z dodatkowymi, nieprzyjemnymi sytuacjami.

Czy warto się na nie zdecydować?

Nie da się ukryć, że zwaśnieni małżonkowie często nie mają chęci spotykać się ze sobą i rozmawiać. Mimo wszystko warto się na nie zdecydować. Przede wszystkim po to by skrócić czas oczekiwania na orzeczenie rozwodu oraz ograniczyć liczbę spraw sądowych. Negocjacje są też niezwykle ważne dla małoletnich dzieci. Pozwalają bowiem podjąć decyzję co do opieki nad nimi jeszcze przed orzeczeniem rozwodu.

Postaw na prawnika

Co jeszcze możesz zrobić by jak najszybciej przejść przez rozwód? Adwokat! Katowice to jedno z większych miast Polski, w którym znajduje się solidne zaplecze wykwalifikowanych specjalistów mogących ci pomóc. Warto korzystać z usług prawników już na etapie negocjacji, dzięki temu nie wszystkie rozmowy będziesz przeprowadzać osobiście ze swoim małżonkiem, co pozwoli na uniknięcie wielu stresujących sytuacji.

 

Podsumowując, negocjacje przedrozwodowe to dobry pomysł, który może pomóc ci łatwiej przejść przez rozwód. Adwokaci w Katowicach zgodnie twierdzą, że warto brać w nich udział aby skrócić czas postępowania oraz zminimalizować ewentualne konflikty na sali sądowej. Warto więc posłuchać profesjonalistów.

 

Artykuł powstał w konsultacji z https://adwokat-wroclaw.biz.pl/

Kategorie
Poradniki