Pęknięta prezerwatywa – co dalej?

Prezerwatywa to wciąż jedno z najpopularniejszych zabezpieczeń w naszym kraju. Nie ma w tym nic dziwnego – to rodzaj antykoncepcji, który ma sporo zalet. Wśród nich wymienić możemy między innymi dostępność, stosunkowo niską cenę oraz fakt, że chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale również chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Niestety, jak każdy rodzaj antykoncepcji nie jest to zabezpieczenie skuteczne w stu procentach. Jedną z sytuacji, w których prezerwatywa zawodzi jest jej pęknięcie. Co zrobić jeśli dojdzie do takiej sytuacji?

Przede wszystkim – nie wpadaj w panikę

Jeśli dojdzie do pęknięcia prezerwatywy należy działać. Nie wpadaj w panikę, nie zalewaj się łzami. Nie zostawiaj też spraw losowi. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie zdecydowanych kroków. Jednym z najskuteczniejszych jest przyjęcie antykoncepcji awaryjnej.

Udaj się do lekarza – im szybciej tym lepiej

Niestety, w naszych kraju antykoncepcja awaryjna ponownie dostępna jest jedynie na receptę. Nie oznacza to jednak, że musisz czekać na wizytę u swojego ginekologa. Wprost przeciwnie, w przypadku tabletek przyjmowanych po stosunku liczy się czas jej zażycia. Im szybciej ją przyjmiesz, tym jej skuteczność będzie większa. Dlatego też pamiętaj, że receptę może wypisać ci każdy lekarz – również pierwszego kontaktu.

Co jeśli mimo wszystko dojdzie do zapłodnienia?

Czasem, szczególnie w sytuacji, w której tabletka po została przyjęta po upływie 72 godzin mimo wszystko może dojść do zapłodnienia. Dla wielu kobiet jest to poważnym problemem, z którym nie są w stanie sobie poradzić. Mimo to, nie wpadaj w panikę. W Polsce znajdziesz organizacje, które mogą pomóc ci w tej sytuacji. Pomocy możesz szukać również w sąsiadujących z Polską krajach.

Podsumowując, sytuacje, w których dojdzie do pęknięcia prezerwatywy zdarzają się. Przyczyny tego stanu rzeczy są różne – wśród nich można wymienić zarówno uszkodzenie mechaniczne jak i przeterminowanie produktu. Pamiętaj, że w takiej sytuacji nie musisz wpadać w panikę – istnieją bowiem skuteczne rozwiązania, które mogą uchronić cię przed niechcianą ciążą. Pamiętaj jedynie o tym, że w takiej sytuacji liczy się czas.
Artykuł opracowano przy zasięgnięciu informacji z
http://aborcja.cz.

Kategorie
Poradniki