Schorzenia dróg moczowych u kotów

Niestety koty to zwierzęta o bardzo wrażliwym układzie moczowym. Często zdarzają się im choroby pęcherza moczowego oraz choroby związane z wytrącaniem się kryształków i kamieni moczowych. Utrudnione oddawanie moczu jest spowodowane zespołem schorzeń układu moczowego, w którego skład wchodzą m.in. zapalenie pęcherza, krwiomocz i kryształy.

Przyczyny chorób dróg moczowych

Koty są bardziej narażone na te choroby ze względu na skłonność genetyczną, złą dietę, otyłość, zbyt małą ilość ruchu, stres oraz wcześniejsze infekcje bakteryjne. Niestety schorzenia układu moczowego rozwijają się najczęściej u zwierzaków, które są otyłe, mało ruchliwe, a także dodatkowo piją zbyt mało wody.

Bardzo ważna jest profilaktyka i przeprowadzanie badań kontrolnych, aby w miarę wcześnie rozpoznać chorobę. A to dlatego, że koty mają bardzo wysoki próg bólu i nie widać po nich oznak choroby. Bardzo często ich zachowanie w niczym nie odbiega od kotów zdrowych, dlatego tak ważna jest czujna obserwacja właścicieli zachowania kota w kuwecie.

Objawy problemów z pęcherzem

Przede wszystkim musimy obserwować naszego pupila i wiedzieć jakie ma zwyczaje, jedne koty załatwiają się dwa razy dziennie, a inne wolą to zrobić częściej. Powody do niepokoju to m.in. zbyt częste oddawanie moczu w małych ilościach oraz wszelkie trudności z tym związane takie jak napinanie się, miauczenie, wychodzenie z kuwety i wracanie do niej lub załatwianie się poza toaletą. W moczu chorego kota może pojawić się krew, która zabarwi żwirek na inny kolor. Należy zwrócić uwagę również czy zbyt często nie wylizuje okolic ujścia cewki moczowej lub brzuszka na wysokości pęcherza.

Konieczne badania kota

Podstawowym badaniem będzie w tym przypadku badanie moczu. Nie ma co ukrywać, że to trudne zadanie, ale w razie gdyby pupil nie chciał współpracować możemy poprosić o pomoc weterynarza. Mocz należy złapać do specjalnego pojemniczka zakupionego w aptece. Dostępne również są specjalne żwirki dla kota. Oczywiście mocz oddany do analizy musi być w miarę świeży.

Artykuł opracowany dzięki konsultacji z http://duowet.net/.

Kategorie
Pozostałe