Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. – co warto o niej wiedzieć?

Kiedy decydujemy się na założenie spółki z o.o nie jesteśmy wcale zmuszeni do bycia jej właścicielami przez cały czas. Spółka jest bowiem taką formą działalności, która daje nam sporo możliwości. Jedną z tych, którą warto się zainteresować jest możliwość sprzedania udziałów w spółce z o.o. Spróbujmy więc przybliżyć tę kwestię

Sporo możliwości i duża elastyczność

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to forma prawna, która zapewnia nam sporą elastyczność. W każdej chwili możemy bowiem dopasować nasz udział w niej do swoich potrzeb i możliwości finansowych. W każdej chwili możemy bowiem zdecydować się na sprzedaż wszystkich udziałów lub jej części. Co więcej, możemy sprzedać je zarówno wspólnikowi, z którym już prowadzimy spółkę, jak i innej osobie zainteresowanej zakupem. Co równie ważne, czynności związane ze sprzedażą spółki nie wpływają na jej funkcjonowanie – cały czas może ona działać normalnie a więc podejmować decyzje, wykonywać umowy, brać udział w procesach sądowych. Brak zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu spółki nie przyczynia się więc do

Sprzedaż udziałów w spółce a kwestia zarządu

Mówiąc o sprzedaży udziałów w spółce z o.o nie sposób nie wspomnieć również o tym, jak wpływa ona na kwestie związane z zarządem. Mówiąc najprościej, to, że wspólnik decyduje się na sprzedaż udziałów nie oznacza, że zostaje on wykreślony z zarządu spółki. Podobnie sprawa ma się w sytuacji nabywcy. To, że kupuje on udziały w spółce nie oznacza, że automatycznie on staje się członkiem zarządu. Aby tak było, konieczne jest zgromadzenie wspólników, którzy powołają nowy zarząd. Mówiąc o sprzedaży udziałów warto również wspomnieć o tym, że nie istnieje przymus zgodzenia się wszystkich wspólników na sprzedaż, niemniej jednak zwyczajowo wielu wspólników ustala między sobą zasady, które wymagają zgody.
Koniecznym elementem jest natomiast poinformowanie o zbyciu udziałów wszystkich pozostałych wspólników. Do tego czasu nabywca będzie bowiem traktowany jak osoba obca nie mająca prawa podejmować decyzji.

Podsumowując, sprzedaż udziałów w spółce z o.o nie jest trudna. Możemy zdecydować się zarówno na sprzedaż wszystkich posiadanych przez nas udziałów, jak i tylko jej części. Słowem, jest to bardzo elastyczne rozwiązanie, które możemy dopasować do naszych potrzeb.

Artykuł przygotowany w konsultacji z http://www.spolka-w-organizacji.pl/.

Kategorie
Poradniki