Wilgotnościomierz budowlany – jakie są rodzaje mierników wilgotności i kiedy warto po nie sięgnąć?

Pracom budowlanym, remontowym i wykończeniowym nierzadko towarzyszą trudne warunki atmosferyczne. Warto pamiętać, że ma to niebagatelne znaczenie dla wielu materiałów budowlanych, które należy stosować jedynie wtedy, gdy poziom ich wilgotności nie przekracza wyznaczonej normy. Do oszacowania tego parametru niezbędne jest urządzenie zwane wilgotnościomierzem lub mirnikiem wilgotności. Jakie są jego rodzaje i kiedy warto sięgnąć po ten instrument pomiarowy?

Działanie wilgotnościomierza jest nieocenione na niemal każdym etapie budowy. Co więcej, warto wykorzystać je we wszystkich sytuacjach, w których materiały budowlane lub elementy konstrukcyjne mają kontakt z wilgocią bądź wodą, np. w przypadku opadów deszczu. Na szczęście miernik wilgoci to poręczne urządzenie, które bez problemu zabierzesz ze sobą na każdy plac budowy. Przyjrzyjmy się temu, jakie są dostępne rodzaje wilgotnościomierzy i czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania.

Wilgotnościomierz do drewna

Typowym materiałem budowlanym, który musi być wystarczająco suchy, by wykorzystać go w pracach, jest drewno. To, które stosuje się w konstrukcjach, może mieć wilgotność nie wyższą niż 20%. Jeszcze niższe wartości dopuszcza się w przypadku drewna wykończeniowego – od 5-8%. Jaki wilgotnościomierz wybrać, by mieć pewność, że drewno nadaje się do użytku?

Na rynku znajdziesz wiele urządzeń dedykowanych bezinwazyjnym pomiarom wykonywanym na drewnie. Najprostsze modele oferują Ci pomiar na podstawie średniej wyznaczonej dla wszystkich gatunków drewna europejskiego. Bardziej zaawansowane wilgotnościomierze umożliwiają uzyskanie precyzyjnych danych dla poszczególnych gatunków, np. sosny, klonu, dębu czy drewna egzotycznego.

Wilgotnościomierz do płyt i sklejek

Oprócz wilgotnościomierzy w sprzedaży znajdziesz także urządzenia dedykowane płytom i sklejkom. Dzięki specjalnie opracowanym współczynnikom tego typu narzędzia pozwolą Ci szybko i bezinwazyjnie ocenić stan sklejek liściastych i iglastych oraz rozmaitych płyt, w tym płyt MDF, HDF, MFP, OSB czy płyt wiórowych.

Wilgotnościomierz uniwersalny

W przypadku pracy z wieloma materiałami budowlanymi dobrym rozwiązaniem może okazać się wilgotnościomierz uniwersalny. Dzięki zróżnicowanym ustawieniom urządzenie to pozwalana bezinwazyjny pomiar wilgotności drewna, betonu, cegły, tynku, gipsu czy powietrza.

Pomiary wykonane wilgotnościomierzem są kluczowe dla precyzyjnej oceny stanu materiałów i mogą uchronić przed wieloma poważnymi błędami. Z tego względu miernik wilgotności to urządzenie, które przyda się na niemal każdej budowie. Jeśli rozważasz jego zakup, sprawdź propozycje Laser Tools – firmy, która specjalizuje się w sprzedaży nowoczesnych narzędzi pomiarowych.

Kategorie
Poradniki