Wymiana blachodawchówki na nową – od czego zacząć?

Wymiana dachu to często niezbędny, ale dodatkowy koszt. Chęć zmiany może się wiązać z potrzebą wstawienia nowego materiału o lepszej jakości lub też być częścią prac związanych z ocieplaniem dachu. Wiosna to jeden z lepszych momentów, aby wybrać nową blachodachówkę. Ale od czego warto zacząć?

Formalności związane z wymianą blachodachówki

Zanim przystąpimy do wyboru odpowiedniej blachodachówki, która będzie idealnie pasować do aktualnej konstrukcji, warto poznać aspekty formalne, które muszą zostać spełnione już wcześniej. Nawet takie niewielkie prace remontowe wiążą się z koniecznością poznania prawa budowlanego. Przed przystąpieniem do pracy, wszelkie takie zmiany powinny zostać jak najszybciej zgłoszone do Starostwa Powiatowego. Na szczęście – zgłoszenie to przebiega zazwyczaj bez większych problemów.

Według widniejących w prawie budowalnym zapisów, także i wymiana blachodachówki pasuje do definicji robót budowlanych. Ważne jest jednak, jak dużych zmian chcemy tutaj dokonać. Jeżeli nie jest to tylko prosta rekonstrukcja, a podczas remontu chcemy także przebudować nieco budynek wraz z dachem – w tym przypadku potrzebne są już dodatkowe pozwolenia.

Jaką blachodachówkę wybrać?

Blachodachówka to trwały, stalowy materiał, który służyć do montażu jako pokrycie dachowe. To nic innego jest ocynkowana blacha, która wizualnie może przypominać klasyczne dachówki. Jeżeli chodzi o zewnętrzną warstwę – ta pokryta jet powłokami organicznymi. Blachodachówkę można z powodzeniem montować na powierzchni, której nachylenie przekracza 12°. Wizualnie jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, ale ma także inne zalety – niezwykłą trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne.

Szukając jednak materiału szczególnie odpornego na korozję i inne czynniki zewnętrze – warto przyjrzeć się bliżej temu, jak sprawuje się blacha trapezowa. To nic innego, jak falista blacha w kształcie trapezu o różnych wymiarach. Wykorzystane przy jej produkcji technologie zapewniają ochronę nawet przy bardzo dużym promieniowaniu słonecznym oraz przy intensywnych opadach.

Kategorie
Poradniki