Zaczynasz przygodę z wędkarstwem? O tym musisz wiedzieć!

Choć tak, jak w przypadku innych hobby w pierwszych krokach stawianych w wędkarstwie nie liczy się sprzęt, to już po krótkim czasie wędkarz od posiadanych akcesoriów oczekiwać będzie więcej.

Jednakże zanim to nastąpi, trzeba uświadomić sobie z jakich akcesoriów składa się podstawowe wyposażenie rybaków, a także poznać różnice między poszczególnymi nazwami pokarmów dla ryb.

Przynęta i zanęta to nie to samo!

Wielu początkujących wędkarzy zamiennie używa określeń nazywając przynęty i zanęty wędkarskie. Tymczasem jest to błąd, którego nie warto utrwalać już od początku swojej pasji. Mianem zanęty wędkarskiej określa się pokarm dla ryb wrzucany do łowiska w celu przyciągnięcia ich w daną okolicę, a także utrzymania na danym terenie. Najczęściej zanęta pachnie w charakterystyczny, słodki sposób, który dodatkowo wpływa na zachowanie podwodnych zwierząt i wabi je nad łowisko rybaka. Czym innym są z kolei przynęty wędkarskie, obejmujące wszystko, co konieczne jest do połowu ryb. Chodzi o rośliny, zwierzęta lub przedmioty nakładane na haki, które mają zainteresować zwierzęta i skusić je do połknięcia haczyka.

Zestaw, który musi posiadać każdy wędkarz

Wędkarstwo nie jest szczególnie wymagającym hobby, choć rybacy muszą pamiętać o posiadaniu akcesoriów wymiennych do swoich wędek. Te bowiem bardzo często ulegają uszkodzeniom na łowiskach o nieregularnym dnie, bądź z dużą ilością zarośli i tym samym uniemożliwiają dalszy połów. Właśnie dlatego bardzo ważne jest by w swoim asortymencie posiadać zapasowe haczyki, żyłki i spławiki, ponieważ części te najczęściej ulegają uszkodzeniom. Co ciekawe, nie tylko rośliny i nieregularne dno mogą być odpowiedzialne za popsucie się wędki. Często dochodzi bowiem do sytuacji, gdy na przygotowaną przynętę skusi się ryba o dużym gabarycie, która swoją wagą zdecydowanie przeważa możliwości udźwigu wędki.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by na łowiskach korzystać z najtańszych akcesoriów do połowu – zarówno, jeśli chodzi o wędki, jak i akcesoria wymienne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w akwenach pływają nie tylko lekkie płotki, lecz także ciężkie liny i szczupaki, których złapanie może spowodować niemałe uszkodzenia w sprzęcie rybaka. Warto więc wraz z czasem zainwestować w trwalsze akcesoria do połowu.

Kategorie
Hobby