Czynniki, które motywują nas do pracy!

Co sprawia, że każdego dnia, o tej samej porze stawiamy się w określonym miejscu, wykonując podobne zadania? Dlaczego zgadzamy się na polecenia szefa albo dlaczego odchodzimy z pracy? Przeprowadziliśmy ankietę aby sprawdzić co tak naprawdę motywuje nas do pracy! Użytkownikom wyszukiwarki pracy: praca.jobkralle.pl zaproponowaliśmy udział w ankiecie, w której można było udzielić wielu odpowiedzi. Chcieliśmy poznać czynniki, dzięki którym Polacy wybierają swojego pracodawcę. Otrzymane wyniki nieco nas zdziwiły, gdyż na pierwszym miejscu sklasyfikowały się nie pieniądze, które wydają się być w naszym współczesnym życiu niezbędne, lecz…

Najwięcej procent bo aż 25 zdobyła dobra atmosfera wśród pracowników. Ponieważ jesteśmy zmęczeni stresem i konfliktami, ważne jest aby miejsce pracy kojarzyło się ze spokojem i bezpieczeństwem. Pomoc ze strony kolegów jest tutaj również bardzo istotna. Nikt z nas nie chce przychodzić przecież do miejsca, gdzie panuje zła energia. Zawiść ze strony współpracowników lub szefa, ciągła konkurencja to jednej z najmniej przyjemnych rzeczy w miejscu pracy.

Również ważnym czynnikiem motywującym Polaków do pracy są dobre zarobki. Ponad 23 procent naszych ankietowanych przyznało, że pieniądze są znakomitym motywatorem. Oczywiście pracujemy aby zarobić, przy czym większe wynagroszenie lub podwyżka mogą świetnie zmobilizować do wydajniejszej pracy. Abyśmy byli wystarczająco zmotywowani ważne jest również to, aby towarzyszyło nam przekonanie, że jesteśmy wynagradzani sprawiedliwie, tzn. odpowiednio do naszych kwalifikacji i zajmowanego stanowiska.

„Rób to co lubisz, a nie będziesz musiał nigdy pracować”. Dokładnie tak jak w cytacie Konfucjusza, praca zgodna z zainteresowaniami to ważny czynnik dla 24 procent naszych użytkowników. Osoby wykonując pracę, odczuwają satysfakcę z realizacji kolejnych zadań. Są szczęśliwe wykonując swoją pracę, a przy okazji zarabiają pieniądze.

Możliwość rozwoju zawodowego jest istotnym czynnikiem dla 15 procent osób. Zdobywanie nowej wiedzy, umiejętności oraz doświadczeń daje nam poczucie rozwoju osobistego. Wiele pracowników ma potrzebę realizowania siebie, poznawania nowych dziedzin, tym samym zdobywając coraz to lepsze kwalfikacje i zapewniając sobie drogę do lepszej kariery. Rozwój osobisty to chęć otrzymywania coraz to nowych, bardziej wymagających zadań i udowadniania sobie i innym, że z zadaniami tym, pracownik jest w stanie sobie poradzić.

Faktorem, który okazał się również ważny jest czas pracy. 13 procent uczestniczących w naszej ankiecie przyznało iż elastyczny czas pracy może nas bardzo motywować. Nie każdy z nas stworzony jest do pracy etatowej i spędzania 8 godzin dziennie w biurze. Dla osób, które cenią sobie niezależność lub łączą pracę zawodową z nauką bądź rodziną taka sytuacja jest na dłuższą metę nie do zaakceptowania. A więc praca, w której godziny pracy nie są z góry narzucone, jest dla wielu z nas świetnym rozwiązaniem!

Wszystkie wymienione powyżej czynniki są dla nas w pracy bardzo ważne. Dla każdego z nas na pewno w nieco innym stopniu i w innej kolejności. Warto jednak jest mieć świadomość tego, co motywuje nas do pracy – zarówno po to, by lepiej wybierać stanowiska, jak i po to, by móc przekazać naszemu przełożonemu, co jest dla nas priorytetowe.

Kategorie
Polecane