Monitoring domu – sięgnij po bezpieczne rozwiązanie

Wszyscy wiemy jak ważne jest bezpieczeństwo osób i ich mienia. Większość z nas ma rodziny lub bliskich, którym pragnie zapewnić komfort życia i poczucie bezpieczeństwa.

Złodzieje, włamywacze, czy po prostu intruzi często obserwują nas i nasze domy czy mieszkania, kiedy o tym nie wiemy. Wiedzą, kiedy wychodzimy do pracy lub wyjeżdżamy na wakacje. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku jest monitoring domu, coraz powszechniej wykorzystywany przez osoby prywatne. Większość statystyk wskazuje na skuteczność tego rozwiązania. Monitoring domu potrafi skutecznie odstraszyć wszystkich tych, którzy zamierzają naruszyć naszą własność lub osobiste bezpieczeństwo. Warte odnotowania jest także to, że do włamań i kradzieży dochodzi obecnie bez względu na porę dnia czy nocy. Nadzór i kontrola ma więc fundamentalne znaczenie. Monitoring to system kamer, które współpracując z innymi urządzeniami tworzą skuteczną barierę ochronną. Obecnie przy wysokiej rozdzielczości kamer oraz ich możliwością związaną z detekcją ruchu mamy niemal pewność, że nikt niepowołany nie przedostanie się na teren naszej posesji lub domu. 

Zaletą nowoczesnego monitoringu domu jest także możliwość śledzenia zapisu z kamer oraz obrazu na żywo z poziomu telefonu, tableta czy laptopa. 

Monitoring domu – jak działa system monitoringu

To na jaki monitoring domu się zdecydować zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Należy rozważyć jaki typ monitoringu będzie dla nas najlepszy, ale też jaki rodzaj monitorngu domu okaże się najmniej kłopotliwy w instalacji. Jeżeli nasz dom jest w budowie warto sięgnąć po monitoring przewodowy. W takiej sytuacji przewody mogą być “schowane” w ścianach lub sufitach tak, aby ich widok nie psuł wrażenia estetycznego. Dotyczy to zarówno wnętrz budynków jak i elewacji. Monitoring domu działający w oparciu o przewody jest systemem bardziej stabilnym, który trudniej uszkodzić lub zakłócić jego działanie. Jeśli decydujemy się na montaż i instalację monitoringu domu w istniejących lub zamieszkanych już budynkach warto nabyć system działający bezprzewodowo. Taki monitoring pozwala na nieinwazyjny montaż. Unikniemy w ten sposób uszkodzenia powierzchni już wykończonych. Wadą monitoringu domu, który pracuje bezprzewodowo jest jego mniejsza stabilność. Łatwo go również uszkodzić lub wpłynąć na jego poprawne działanie. Istnieje jeszcze trzeci typ monitoringu domu – monitoring hybrydowy, który łączy dwa powyżej wskazane rozwiązania. 

Jak zbudowany jest system monitoringu? Ten skomplikowany układ urządzeń składa się każdorazowo z trzech podstawowych elementów. Pierwszym z nich są kamery, drugim jest rejestrator, a trzecim dysk. Kamery monitoringu domu wychwytują najczęściej nawet najmniejszy ruch w obserwowanym przez nie obszarze. Warto więc zastanowić się nad łączeniem kamer z systemem alarmowych. Takie rozwiązanie rodzi ryzyko uruchomienia alarmu zawsze wtedy, kiedy sprzęt odnotuje ruch. Nikt nie chce borykać się z fałszywymi alarmami. Rozważmy więc takie rozwiązanie. Ponadto dokonując wyboru odpowiedniego monitoringu domu należy też dostosować swoje potrzeby do parametrów urządzeń. Znaczenie ma w tym tym wypadku m.in.: rozdzielczość kamer, rodzaj obiektywy (ich kąt widzenia), zasięg działania czujek podczerwieni. Jeżeli monitoring ma znaleźć zastosowanie na zewnątrz należy też zwrócić uwagę na poziom ich szczelności, aby działały bez zarzutu w różnych warunkach pogodowych. Dobrze dobrany monitoring jest w stanie w zdecydowany sposób podnieść nasze bezpieczeństwo i dać nam kontrolę nad tym, co dzieje się na terenie naszego domu, posesji, a nawet mieszkania – jeśli zdecydujemy się go tam zainstalować. 

Kategorie
Pozostałe