Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Problem z nietrzymaniem moczu najczęściej dotyka kobiet. Jednak nie można wykluczyć go również u panów. W przypadku mężczyzn problemy związane z nietrzymaniem moczu nie są często jedynymi zaburzeniami, mogą być bowiem ściśle powiązane na przykład z chorobami prostaty lub innych narządów. Inne są również przyczyny pojawienia się tego rodzaju dolegliwości wśród panów. Niezależnie jednak od płci problem nietrzymania moczu jest bardzo wstydliwy i wpływa na jakość życia, powodując dyskomfort i złe samopoczucie. Ponadto nieleczony może doprowadzić do różnego rodzaju powikłań. Osoby zmagające się z tą dolegliwością powinny również pamiętać o właściwej higienie, w tym o zakupie odpowiednich produktów pochłaniających mocz. W tej roli doskonale sprawdzą się na przykład pieluchy dla dorosłych.

Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

W przypadku kobiet nietrzymanie moczu najczęściej związane jest z otyłością, występowaniem częstych i nawracających infekcji układu moczowego, a także przebytymi ciążami i porodami. Z kolei u mężczyzn problem nietrzymania moczu często wiąże się z chorobami prostaty, a zwłaszcza jej powiększeniem. Wówczas może dojść do nietrzymania moczu z przepełnienia, ponieważ mocz nie może być swobodnie oddawany z uwagi na przeszkodę, jaką jest powiększona prostata. Również u panów, u których nastąpiło wycięcie gruczołu krokowego, może wystąpić problem nietrzymania moczu, co ma ścisły związek z przebytą operacją. Należy również pamiętać o tym, że tego rodzaju dolegliwości mogą mieć podłoże neurologiczne. Wówczas dochodzi do nieprawidłowej kontroli nerwów nad funkcjami pęcherza moczowego, a także innych mięśni, które biorą udział w magazynowaniu i wydalaniu moczu. Zaburzenia na tym tle dotykają często osób cierpiących na chorobę Parkinsona.

U większości mężczyzn po osiągnięciu przez nich 60. roku życia dochodzi do powiększenia gruczołu krokowego, który następnie naciska na cewkę moczową, co z kolei prowadzi do powstania zaburzeń związanych z nietrzymaniem moczu. Dlatego każdy mężczyzna w tym wieku powinien poddać się badaniom pozwalającym na zdiagnozowanie, czy również u niego doszło do powiększenia prostaty. Podjęte odpowiednio wcześnie leczenie w związku z tymi zaburzeniami należy traktować jako profilaktykę związaną z nietrzymaniem moczu. W ten sposób można uniknąć pojawienia się tego problemu. Należy pamiętać, że jeśli nietrzymanie moczu u mężczyzn jest związane z powiększeniem prostaty, najpierw stosuje się leczenie tego rodzaju zaburzeń. Dopiero w dalszej kolejności pacjent jest poddawany leczeniu problemu nietrzymania moczu. W związku z tym każdy pan zmagający się z tą dolegliwością powinien pozostawać pod stałą kontrolą urologa.

Nietrzymanie moczu a aktywność fizyczna

Problemu nietrzymania moczu nie da się wyleczyć natychmiast. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn, którzy krępują się zgłaszać do lekarza z tego typu dolegliwościami. Jednak niespodziewane występowanie kłopotliwych sytuacji może skutecznie ograniczyć chęć podejmowania jakichkolwiek aktywności zawodowych i uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Aby temu zaradzić, warto sięgnąć po produkty do codziennego stosowania, które pochłaniają mocz, na przykład po pieluchy dla dorosłych. Są one niewidoczne pod ubraniem, nie krępują ruchów i skutecznie ochronią odzież, gdy dojdzie do wycieku moczu. Dodatkowo ich powłoka sprawia, że przykry zapach zostaje zneutralizowany, a skóra okolic intymnych nie jest narażona na podrażnienia.

Kategorie
Sport i zdrowie