Otoskopy – jaki wybrać?

Chyba żaden laryngolog, lekarz rodzinny, czy też pediatra nie wyobraża sobie swojej pracy bez otoskopu. To niepozorne narzędzie jest bardzo skuteczne przy pierwszej diagnozie. Dzięki niemu w kilka chwil można sprawdzić, co jest przyczyną bólu ucha, a także można obejrzeć zewnętrzy przewód słuchowy czy błonę bębenkową.

Chociaż wydawałoby się, że każdy lekarz pierwszego kontaktu wykonuje badanie uszu otoskopem, to jednak tak nie jest. Stąd też większości specjalistów trudno jest się zdecydować na odpowiednie urządzenie, ponieważ nie znają różnic między nimi. Na rynku znaleźć można szereg otoskopów, a ich ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Sprawdź ceny nowoczesnych otoskopów na: http://www.riester.pl/category/instrumenty-laryngologiczne-i-okulistyczne-otoskopy.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze otoskopu?

Przede wszystkim, inwestując w otoskop, weź pod uwagę swoje potrzeby. Oczywiste jest, że doświadczony laryngolog wybierze bardziej zaawansowane urządzenie o większej jasności i z dużym powiększeniem obrazu. Jeśli natomiast pracujesz jako lekarz pierwszego kontaktu, odpowiedni okaże się dla ciebie mniej zaawansowany otoskop. Prostszy i tańszy model również będzie spełniał swoje funkcje. Pozwoli ci zbadać zarówno przewód słuchowy, jak i jamę nosową.

Za to kwalifikowany laryngolog nie powinien oszczędzać na tym urządzeniu. Wysokiej jakości otoskop oszczędzi wielu trudności i nieprawidłowości w przypadku diagnozy. Jeśli chcesz rozwijać się w swoim fachu, musisz wyposażyć się w odpowiedni do tego sprzęt, który będzie ci przecież służył w codziennej pracy. Przed zakupem sprawdź nie tylko parametry techniczne otoskopu, ale również z jakich materiałów został wykonany oraz jakie ma soczewki.

Kiedy zdecydujesz się już na zakup sprzętu, pamiętaj o sprawdzeniu kilku ważnych szczegółów. Po pierwsze dowiedz się, czy otoskop posiada kartę gwarancyjną, a także gdzie jest serwisowany – w kraju, czy za granicą (to kwestia czasu oczekiwania na naprawę). Oprócz tego nie zapomnij sprawdzić, jaki jest typ dedykowanych wzierników do otoskopu oraz ile i jakie rozmiary zawiera zestaw. Musisz upewnić się, czy w przyszłości z łatwością kupisz akcesoria do swojego urządzenia. W przeciwnym razie za jakiś czas będziesz musiał inwestować w nowy otoskop.

Otoskop – urządzenie na lata

Zawsze przed zakupem sprzętu medycznego dobrze zapoznaj się z jego specyfikacją i porównaj z innymi dostępnymi na rynku urządzeniami. Dobry otoskop powinien posłużyć ci na wiele lat, dlatego nie zapomnij sprawdzić, czy jest to urządzenie od sprawdzonego producenta, które jest popularne na rynku. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że z łatwością dobierzesz do niego akcesoria w przyszłości.

Kategorie
Polecane