Rozwód. Czy adwokat jest potrzebny?

Kiedy relacja w związku zmierza w złą stronę wiele par podejmuje decyzję o rozstaniu. To zupełnie zrozumiałe – nikt z nas nie chce przecież męczyć się w związku, który nic mu nie daje. Jednakże często zdarza się tak, że przed decyzją o rozwodzie powstrzymują nas kwestie finansowe. Obawiamy się bowiem, że koszty adwokata znacznie nadszarpną nasz domowy budżet. Zastanawiamy się więc również, czy jego pomoc naprawdę jest nam potrzebna?

Czy adwokat w trakcie rozprawy sądowej jest niezbędny?

Nie ma obowiązku korzystania z pomocy adwokata podczas rozprawy sądowej. Zarówno osoba, która składa pozew, jak i pozwany może samodzielnie reprezentować swoje interesy na sali sądowej. Nie da się jednak ukryć, że bywa to trudne. Napisanie pozwu, zebranie dowodów i wykonanie odpowiednich kopii, znajomość zasad obowiązujących na sali sądowej – to wszystko może być bardzo trudne dla osób, które nie mają na co dzień do czynienia z prawem i sądownictwem.

Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata?

Z pomocy adwokata skorzystaj jeśli masz problemy ze sporządzaniem pism lub sprawami urzędowymi. Również wówczas gdy rozwód wywołuje u ciebie silne, negatywne emocje, sprawa jest naprawdę trudna oraz w sytuacji, w której z małżonkiem zgromadziliście duży majątek wymagający podzielenia. Nie rezygnuj również z pomocy jeśli twój małżonek ma adwokata.

Kiedy możesz spróbować poradzić sobie sam?

Jeśli nie masz problemu z pisaniem pism, załatwianiem spraw urzędowych, przemówieniami publicznymi a stres działa na ciebie mobilizująco – istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że sam doskonale dopilnujesz swoich interesów podczas rozprawy sądowej. Z pomocy adwokata możesz zrezygnować również jeśli posiadasz wsparcie przyjaciół, którzy maja takie właśnie doświadczenia za sobą i mogą pomóc ci w sprawie.

Podsumowując, adwokat nie jest niezbędny w czasie gromadzenia niezbędnych do rozwodu dokumentów. Również na sali sądowej możesz z powodzeniem samodzielnie zabierać głos. Niemniej jednak warto pamiętać, że rozwód bywa stresujący a emocjonalne podejście może ci zaszkodzić.

Artykuł powstał w konsultacji z https://adwokat-wroclaw.biz.pl/.

Kategorie
Poradniki