Umowa sprzedaży/kupna auta

Wiele osób ma problem ze sformułowaniem prawidłowej umowy do zakupu lub sprzedaży auta. Choć w internecie jest wiele dostępnych gotowych wzorów, to jednak nie wszystkie z nich są nadal aktualne i zgodne z obowiązującym prawem. Niestety prawo dotyczące kupna/ sprzedaży co chwila się zmienia i przeciętny człowiek nie jest w stanie rozpoznać która umowa będzie tą właściwą i aktualną.

Co powinna zawierać taka umowa?

Umowa kupna/sprzedaży samochodu powinna zawierać przede wszystkim szczegółowe dane dotyczące sprzedającego i kupującego (imię, nazwisko, pesel, nr dowodu, adres). Kolejnym krokiem są dane pojazdu (marka, model, rok produkcji, nr silnika, nr VIN, nr rejestracyjny, przebieg podany w km). W takiej umowie należy też pamiętać o bardzo ważnej kwestii, czyli o kwocie, z jaką kupujemy lub sprzedajemy auto. To właśnie od kwoty widniejącej w umowie opłacić podatek w urzędzie skarbowym. Nie należy zaniżać właściwej ceny naszego pojazdu w celu zmniejszenia podatku, ponieważ może to mieć bardzo przykre konsekwencje, a w urzędzie i tak mogą poprosić o wezwanie rzeczoznawcy, który wyceni nasze auto, co będzie wiązało się z dodatkowymi opłatami i bardzo możliwe, że również z mandatem. Ważne, by na górze dokumentu umieścić datę, kiedy dokładnie kupiliśmy, bądź sprzedaliśmy nasz samochód.

O czym nie można zapomnieć? 

Bardzo ważne w umowie tego typu są paragrafy i to właśnie z nimi jest największy problem. W dostępnych w internecie wersjach pojawiają się przeróżne paragrafy. Nie wszystkich z nich są zgodne z prawem i na nie wszystkie będzie można powołać się, gdyby samochód okazał się wadliwy. Ważne też by umowa była sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, bez tego umowa będzie nieważna.

Jak sprawdzić umowę? 

Najlepszym sposobem na sprawdzenie naszej umowy będzie porada prawna. Wystarczy wpisać prawnik Katowice lub inne dowolne miasto, aby znaleźć odpowiednią osobę, która szczegółowo przejrzy naszą umowę i poprawi błędy. Przy zakupie wszelkich aut przed podpisaniem umowy najlepiej skonsultować się z prawnikiem, by później w razie jakichkolwiek kłopotów z autem móc powołać się na w pełni zgodną z prawem umowę.

Kategorie
Poradniki